Jesus avvæpnet djevelen
Han avvæpnet maktene og myndighetene og stilte dem åpenlyst til skue, da han viste seg som seierherre over dem på korset. (Kol 2:15) Da Jesus døde på korset, seiret han for alltid over djevelen og hele hans hær.
Han avvæpnet maktene og myndighetene og stilte dem åpenlyst til skue, da han viste seg som seierherre over dem på korset. (Kol 2:15) Da Jesus døde på korset, seiret han for alltid over djevelen og hele hans hær.
«For i ham er alt blitt skapt, i himmelen og på jorden, det synlige og det usynlige, enten det er troner eller herredømmer eller makter eller myndigheter. Alt er det skapt ved ham og til ham.» (Kol 1:16) «I begynnelsen skapte Gud …» Det er Bibelens første ord. De handler om Jesus og peker fram mot ham.
«Med glede kan dere da takke Faderen, som gjorde dere skikket til å få del i de helliges arv i lyset. Han er den som fridde oss ut av mørkets makt og satte oss over i sin elskede Sønns rike. I ham har vi forløsningen, syndenes forlatelse.» (Kol 1:12-14) Apostelen Paulus oppfordrer menigheten i Kollossæ til å takke Herren for at evangeliet er blitt forkynt for dem. De hadde lært å kjenne Guds nåde og tatt imot budskapet. Nå bærer de også frukt og vokser. Det er Faderen som har gjort dem skikket til å få del i de helliges arv i lyset.
Efesus Begynner vi helt vest i dagens Tyrkia, sånn ca midt i forholdet nord-sør, kan vi i dag finne ruinbyen Efesus. Dette var en stor og velkjent by i oldtidens Romerrike og lå i den romerske provinsen Asia. Her var apostelen Paulus så vidt innom på sin andre misjonsreise (Apg 18:19-21), men på sin tredje misjonsreise var han der i to-tre år (Apg 19:1-41+20:17-38). Da Paulus noe senere ble fengslet, skrev han Efeserbrevet til dem fra fangenskapet.
Bibelen består av 66 bøker, men er samtidig en bok: Den hellige skrift. «Og aldri er noe profetord i Skriften brakt fram ved menneskers vilje, men de hellig Guds menn talte drevet av Den hellige ånd. Alt henger sammen og skal forstås ut fra hverandre. Skrift skal forklare skrift. For dere vet først og fremst dette, at ikke noe profetord i Skriften er gitt til egen tydning (2 Pet 1:20). Og som Augustin sa: Det nye testamentet er skjult i det gamle, og Det gamle testamentet er åpenbart i det nye.
Noe av det viktigste for Jesus å få sagt før sin himmelfart, var at apostlene skulle gå ut til verden med evangeliet. I misjonsbefalingen kommer han med en befaling om å gå ut (Matt 28:18-20).
«Og den som ikke tar sitt kors opp og følger etter meg, er meg ikke verd» (Matt 10:38). Iblant møter man denne tanken: Skal Jesus bære sitt kors alene? Hvem vil i dag være Simon fra Kyréne?
Han kommer så og finner dem sovende, og han sier til Peter: Simon, sover du? Var du ikke i stand til å våke én time? Våk og be, for at dere ikke skal komme i fristelse! Ånden er villig, men kjødet er skrøpelig. Så gikk han igjen bort og ba, og sa de samme ordene. Og han kom tilbake og fant dem igjen sovende, for øynene deres var tunge av søvn. Og de visste ikke hva de skulle svare ham. Tredje gang kommer han så til dem og sier: Sover dere ennå og hviler? Det er nok. Timen er kommet. Se, Menneskesønnen overgis i synderes hender. Stå opp, la oss gå. Se, han som forråder meg, er nær. (Mark 14:37-42)
Da Jesus ble forklaret for sine tre disipler oppe på det høye fjellet, lød Faderens røst fra skyen. Han sa om Jesus: «Hør ham».