“Hvis innbydelsen til bryllupet i himmelen står i Bibelen, hvordan skal mennesker få vite om det, hvis de ikke har en Bibel?”
Et spontant spørsmål fra en av de fremmøtte under en av bibeltimene skulle brenne seg fast i minne etter årets yngresleir på Arnadal. En påminnelse om hvor ufattelig heldige vi er som har fått høre og enda mer fått ta imot og tro innbydelsen og få ikle oss bryllupskledningen som fulgte med innbydelsen. Men hvilket ansvar og kall er det ikke for oss som har fått høre, til å gi det videre til de som går i uvitenhet om at innbydelsen også er til dem, at det ennå er tid til å ta imot innbydelsen, at bryllupsdrakten ligger klar også for dem.
Det er godt å få sitte og lytte til det enkle budskap både for store og små når man samles på leir. Under hovedtemaet “Se jeg står for døren og banker” hadde Eirik Brennsæter to timer fredag kveld og lørdag formiddag over temaene “Se, jeg står for døren og banker”, og “Brudejomfuene”, lørdag ettermiddag tok Harald Fjære frem “Kongesønnens bryllup” og lørdag kveld og søndag formiddag talte Tobias Fjell over “Jeg er døren” og “Jesus er hyrden”. Årets leirsang var Enn står Jesus og banker.
Gjennom både tale og sang fikk høre det klare evangeliet forkynt, samtidig som det gjennom de ulike emnene lød et vekkerrop til den som ikke har del i dette. Enn står Jesus og banker, med varsomme bank, den milde frelser, som vil inn til enhver fortapt synder.
Velsignet av lange, solfylte og varme junidager ble det rikelig med tid til ulike aktiviteter. Utendørs gikk det aktivt for seg med fotball, kubb og frisbeegolf, men det var også god aktivitet innendørs med tegning, brettspill og annen kreativ aktivitet.
Tradisjon tro ble det tur til Kulerødvannet på lørdag, med sporleik, bading og grilling. Et lite regnfall dryppet ned over oss på tampen av turen, men det var også alt vi så til regnet i løpet av helga. Ettermiddagsaktiviteten innebar bibelrebus med nedgravd skatt, som vinnerlaget klarte å oppspore ved hjelp av ledetrådene de fant på slutten av rebusen. Etter en bedre Taco og kveldsmøtet var det klart for den årlige kveldsfotballen, obligatorisk for alle lederne, med mindre de har en dårlig oppkonstruert unnskylding for ikke å kunne stille. Ut ifra omsetningen på frokosten dagen derpå kan det tyde på at det ikke var noe å ta på innsatsen til verken ledere eller yngresdeltakere under kampen.
Å samles med andre troende søsken er virkelig trosstyrkende. Det å få høre Guds ord sammen, samtale med andre troende, knytte dypere vennskap med hverandre, det er sterke bånd som vanskelig slites, og som kan være kjærkomne for livet som ligger foran. Det vil komme dager hvor det koster å få være en etterfølger av Jesus, hvor godt er det ikke da å ha venner rundt som kan oppmuntre og få peke på Jesus for en.
Å få stå i et yngresarbeid er et såarbeid som vi må be om at kunne legge grobunn for et dypere kjennskap med Jesus og et langvarig liv i vandring med Ham. At de her kunne merke at de finner føde, som er av mer varig karakter enn all jordisk føde, og av langt høyere verdi og glede enn de kan finne her i verden.
“Jeg er døren. Om noen går inn gjennom meg, skal han bli frelst. Og han skal gå inn og gå ut og finne føde.” (Joh 10:9)
Skrevet av Sigurd Brennsæter
